Szent Jeromosra emlékezünk

Ma, szeptember 30-án Szent Jeromosra emlékezünk, a fordítók védőszentjére. De patrónusukként tisztelik a könyvtárosok, tanárok és tanulók is.
Szent Ambrus, Hippói Szent Ágoston és I. Gergely pápa mellett Szent Jeromos a negyedik késő antik egyháztanító.
347 körül született Stridóváron (ma Horvátország, csáktornyai járás) és 420-ban hunyt el Betlehemben. Annak ellenére, hogy a családja keresztény volt, ő maga csak a húszas éveiben keresztelkedett meg Rómában. Még néhány évig itt is élt.
Bibliamagyarázatai révén ismertté vált, fegyelmezett buzgósága különösen a női lelkeket vonzotta, akik biztonságban érezték magukat Jeromos vezetése alatt. De minél feddhetetlenebb volt, a városban annál több pletyka keringett róla. Amikor rosszallóan megkérdezték, miért csak nőket tanít, így válaszolt: ,,Kevesebbet foglalkoznék nőkkel, ha a férfiak többet érdeklődtek volna nálam a Szentírás felől!”
Majd Galliába ment, és onnan Trierbe, később zarándokútra indult a Szentföldre. Itt 379-ben pappá szentelték.
Érzékeny, lobbanékony ember lévén élete során sok vitába keveredett heves természete, de főként teológiai nézetei miatt, illetve fordításait is gyakran bírálták.
Az ólatin Bibliában szereplő hibásan fordított részeket kijavította az eredeti szöveg alapján. Az így átírt mű a Vulgata. Emellett lefordította még az Ószövetség egyes részeit, valamint a Példabeszédek könyvét és a Krónikák első és második könyvét is. A későbbiekben a Vulgata alapján fordították le több nyelvre a Bibliát egészen a 20. század közepéig.

1991 óta szeptember 30-án – Szent Jeromos napján – ünnepeljük a fordítók világnapját.

A monda szerint egyik nap besétált a kolostorba egy sánta oroszlán. Jeromos elébe ment az állatnak, közelébe érve látta, hogy az oroszlán mancsába egy hatalmas tüske fúródott. Azonnal a segítségére sietett, kiszedte az állat mancsából a tüskét, majd gondosan bekötözte. Ettől kezdve az oroszlán a hűséges barátjává vált.

A pálosok Jeromos tiszteletére emelt temploma Csáktornyán (1446) hajdan jeles búcsújáróhely volt. Különösen tiszteltté tette a szentet a pálosok körében, hogy a majdani magyar haza szülötte volt, továbbá, hogy a betlehemi barlangban remetéskedett, és megírta a rend szellemi őse, Remete Szent Pál életrajzát.

Istenünk, te Szent Jeromos áldozópap lelkébe bensőséges szeretetet oltottál a Szentírás iránt. Add, hogy egyre több erőt merítsünk igédből, és megtaláljuk benne az élet forrását. Ámen
share